Analiza dostępności dla linii energetycznej

Linie energetyczne i kable, GIS i zdalna analiza, Energia wiatrowa

Norconsult przeprowadził badanie wstępne dla OX2, które planuje budowę farmy wiatrowej na wybrzeżu Skanii. Nowa farma wiatrowa, Triton, o wielkości do 129 turbin wiatrowych, będzie w stanie produkować energię elektryczną wystarczającą dla około 1,5 miliona gospodarstw domowych, co oznacza, że projekt pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla o 4,5 miliona ton rocznie.

W celu podłączenia farmy wiatrowej, Triton, do punktu przyłączeniowego w Hurvie lub Barsebäck, konieczne będzie wyznaczenie korytarza kablowego, który będzie miał około 50 km długości. Trasa ta przebiega przez obszary chronione, zarówno pod względem środowiskowym, jak i kulturowym, które należy omijać w jak największym stopniu. Aby uniknąć cennych obszarów przyrodniczych i kulturowych, przeprowadzono analizę dostępności z wykorzystaniem GeoRaptor, metodyki polegającej na ważeniu różnych danych geograficznych w celu znalezienia optymalnego korytarza kablowego.

Kosztowo efektywna podstawa decyzji

Za pomocą narzędzia GeoRaptor projektanci Norconsult oraz eksperci w zakresie procesów uzyskiwania pozwoleń i projektowania zbadali dostępne dane geograficzne dotyczące chronionych obszarów, środowisk przyrodniczych i kulturowych oraz ukształtowania terenu i głębokości gleby. Analiza pozwoliła określić, które dane geograficzne powinny być uwzględnione w tzw. strefach "No Go", czyli obszarach, które nie mogą być użytkowane, takich jak te, które znacznie utrudniają budowę kabla ziemnego lub mogą wiązać się z długimi procesami uzyskiwania pozwoleń.

Wszystkie ważone subkryteria oraz globalne ważenie zaowocowały mapą kosztową (cost raster), w której niskie wartości wskazują na wyższą dostępność, a wysokie wartości oznaczają gorszą dostępność.

W ramach zadania rozważano zarówno kable ziemne, jak i linie napowietrzne jako alternatywy. Analiza pozwoliła na dokonanie ogólnego wyboru oraz zalecenie konkretnej trasy dla każdego z tych wariantów.