
Nowa linia energetyczna jest częścią programu „Fossilfritt övre Norrland” i stanowi projekt pilotażowy, w którym Svenska Kraftnät dąży do skrócenia czasu realizacji projektu z 14 lat do 7 lat poprzez nową metodologię pracy. Projektowanie odbywa się w technologii BIM, z zamiarem wdrożenia nowych metod pracy i większego ukierunkowania na modelowanie. Projekt obejmuje projektantów ze Szwecji, Polski i Islandii.
Aby zrealizować ambitny harmonogram, projektowanie infrastruktury odbywa się równolegle z procesem uzyskiwania pozwoleń. Takie podejście stanowi wyzwanie dla projektantów, ponieważ nie wszystkie warunki są w pełni określone. Częste spotkania między projektantami, konsultantami ds. pozwoleń i zamawiającym oraz bezbłędna koordynacja zapewniają sprawne działanie. Współpraca jest ułatwiona przez fakt, że konsultanci Norconsult odpowiadają również za proces uzyskiwania pozwoleń.
Pod względem technicznym dużym wyzwaniem jest konieczność przeprowadzenia linii energetycznej przez rzekę Luleälven. Oprócz długiego przęsła między słupami nad rzeką, umiejscowienie słupów jest ograniczone przez zabudowę i stanowiska archeologiczne.

Johan Jalvemo
Affärschef Kraftsystem
Skontaktuj się z nami

Współpraca interdyscyplinarna
Związane z

Norconsult Polska robi kolejny znaczący krok w kierunku pełnej cyfryzacji procesów projektowych

Wymiana transformatora wraz z dostosowaniem infrastruktury w stacji 220/110 kV Groszowice

Rozbudowa i modernizacja rozdzielni 220 kV w stacji 400/220/110 kV Pątnów. Etap 1

Rozbudowa rozdzielni 400 kV na stacji 400/200 kV Krajnik dla przyłączenie farmy fotowoltaicznej Banie 2
