Nowy Most Sotra

Nowy Most Sotra to największy na świecie w pełni zdigitalizowany obiekt, gdzie wszystko począwszy od projektu, aż do realizacji odbywa się w środowisku cyfrowym. To pozwala na wprowadzenie bardziej zoptymalizowanych rozwiązań, powoduje ograniczenie liczby nieporozumień na placu budowy oraz zapewnia wyższą jakość realizowanego projektu. Takiego typu przedsięwzięcia to praktyczne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Nazwa projektu

Nowy Most Sotra

Klient

Sotra Link CJV

Lokalizacja

Norwegia

Przedział czasowy

2021

Kluczowe dane

Główne przęsło: 608 metrów

Całkowita długość: 902 metry

Wysokość nad wodą: 50 metrów

Wysokość wieży: 145 metrów

Nowy Most Sotra jest częścią Drogi krajowej 555 Sotrasambandet, o długości 9,4 km, łączącej wyspę Sotra z Bergen, drugim co do wielkości miastem w Norwegii. Nowe połączenie zwiększy przepustowość, skróci czas podróży o 20 minut, dostarczy nowoczesne połączenie dla pieszych i rowerzystów, a także ułatwi eksport ryb, ropy i gazu.

 

Zadanie

Budowa drogi krajowej 555 Sotrasambandet to największy kontrakt infrastrukturalny na rynku europejskim o wartości 19,8 miliarda NOK. We wrześniu 2021 roku kontrakt został przyznany firmie Sotra Link, a Norconsult natychmiast rozpoczął projektowanie nowego Mostu Sotra. Obiekt będzie czteropasmowym mostem wiszącym z chodnikiem dla pieszych, zaprojektowanym i przygotowanym w pełni cyfrowo, wykorzystując zrównoważone rozwiązania.

 

Rozwiązanie

Most będzie miał główne przęsło o długości 608 metrów i całkowitą długość 900 metrów. Pomost będzie wykonany ze stali i będzie miał szerokość 30 metrów. Pylony będą wykonane z betonu i będą miały 145 metrów wysokości. Główny kabel zostanie wykonany z przewodów stalowych o równoległym ułożeniu i zakotwiony w skale.

 

Wymóg zastosowania technologii BIM Level 3, a także napięte terminy spowodowały, że Norconsult musiał podejść do projektowania w innowacyjny sposób. Wybór odpowiednich narzędzi był kluczowy, tak samo jak opracowanie nowych metod realizacji projektu zostały, aby pracować w sposób jak najbardziej efektywny.

 

Most Sotra będzie największym mostem, który zostanie zaprojektowany cyfrowo, z około milionem obiektów i 60 milionami punktów danych. Poprzez połączenie doskonałych umiejętności inżynieryjnych z rozwojem oprogramowania, Norconsult, we współpracy z klientem, zapewnił, że model ten posiada 100-tu procentową jakość danych.

W ramach tego projektu Norconsult Polska uczestniczył w tworzeniu narzędzi przyspieszających i ułatwiających prace projektowe w środowisku BIM. Wspólnie z kolegami z Norwegii, braliśmy udział w budowie w pełni cyfrowego modelu mostu z olbrzymią ilością detali.

  • Eirik Wie Furunes

    Kierownik zespołu ds. Mostów przęsłowych o dużej rozpiętości

  • Grzegorz Woźniak

    Kierownik Działu Budownictwo i Przemysł

  • Skontaktuj się z nami